Inwestowanie w metale szlachetne nie jest wcale takie proste jak się wydaje. Inwestycje w rynek metali szlachetnych możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich jest najbezpieczniejszy, ponieważ opiera się na fizycznym kupnie surowca. Drugi, łatwiejszy opiera się na zajęciu pozycji na rynek metali szlachetnych przez instrumenty finansowe.

Inwestowanie w metale szlachetne - schemat
źródło: opracowanie własne

W głównej mierze zajmiemy się instrumentami inwestycyjnymi oraz postacią fizyczną surowca, natomiast nie możemy pominąć instrumentów czysto spekulacyjnych. Zanim zaczniemy omawiać inwestowanie w metale szlachetne na różne sposoby, musimy zadać sobie pytanie, a po co o tym w ogóle pisać? Przecież to jest jasne jak słońce… Właśnie nie do końca, ponieważ do instrumentów spekulacyjnych możemy zaliczyć również inwestycyjne, wszystko zależy, w jakim celu je wykorzystujemy. Natomiast najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to zaliczyć instrumenty spekulacyjne do inwestycyjnych.

Z kolei jednym z bardzo popularnych sposobów jest inwestowanie w metale szlachetne poprzez zakup fizycznego metalu.

Inwestowanie w metale szlachetne – postać fizyczna

W przypadku metali szlachetnych, oprócz instrumentów finansowych warto zastanowić się nad inwestycją w fizyczny metal. Najprostszą formą jest udanie się do dealera metali szlachetnych (najlepiej sprawdzonego) oraz zakup czystego metalu w postaci monety. Ceny wahają się w zależności od mennicy. Tego typu inwestowanie w metale szlachetne może wiązać się z problemem przechowywania metalu szlachetnego, ponieważ jak wiemy – czasami Państwo lubi położyć na naszym prywatnym majątku ŁAPĘ.

Jeżeli zdecydujemy się na inwestycje w czysty metal, to powinniśmy pamiętać o wyborze sprawdzonego dealera metali szlachetnych, takiego jak metalelokacyjne.pl lub też mennicaskarbowa.pl. Pierwszy z nich ma niższe prowizje, co jest dużym plusem. Natomiast na korzyść drugiego przemawia ilość placówek w Polsce. Przy odbiorze metalu fizycznego warto zapłacić gotówką, której nikt nie namierzy. Aktualnie prawo zezwala na dokonywanie anonimowych zakupów u dealera do 15 tysięcy euro, co jest dużym plusem. Limit ten przypada na każdą osobę, która przebywa z nami u sprzedawcy tychże metali, zatem tego typu zainwestowanie w metale szlachetne nie powinno stanowić problemu.

Kolejnym problemem jest sposób przechowania metali szlachetnych. Możemy to zrobić w postaci „do skarpety” i zapominamy. Niesie to za sobą zagrożenie w postaci rabunku, zatem warto o tym pamiętać, gdy chcemy „pochwalić” się naszymi monetami. Kolejnym sposobem jest składowanie metalu w skrytce bankowej. Niemniej jednak przy turbulencjach skrytka bankowa może okazać się bardzo niebezpieczna i bezproblemowo skonfiskowana przez urząd skarbowy dla dobra obywateli państwa…

Kolejnym sposobem przechowania metalu szlachetnego jest Szwajcaria, czyli najbezpieczniejszy kraj na świecie pod względem sytuacji finansowej. W Szwajcarii istnieją specjalistyczne firmy jak np. Viemat International, które specjalizują się w przechowywaniu majątku. Dzięki temu nasze metale szlachetne są przechowywane poza systemem bankowym, co jest bardzo dużym plusem. Temat ten jest tak obszerny, że poświęcimy mu osobny artykuł.

Inwestowanie w metale szlachetne przez instrumenty inwestycyjne

Na rynku istnieje tylko jeden instrument finansowy, który faktycznie możemy zaliczyć do instrumentów inwestycyjnych, a tak naprawdę jest nim fundusz albo raczej grupa funduszy ETF. Przy alokacji kapitału fundusz ETF zobowiązuje się do przechowania fizycznego złota. Zatem, dzięki zakupie jednostki takiego funduszu stajemy się faktycznymi posiadaczami metalu szlachetnego.

Do najpopularniejszych funduszy ETF, które dają nam fizyczną ekspozycję na złoto, należą SPDR Gold Trust oraz iShares Gold Trust. Z kolei ETFem dającym ekspozycję na srebro jest iShares Silver Trust. Warto zwrócić uwagę, że roczna prowizja za utrzymywanie metalu szlachetnego w portfelu wynosi jedynie 0.25% zainwestowanego kapitału.

Oprócz tego możemy wykorzystać również fundusze ETF, które dają nam ekspozycję na ten rynek poprzez inwestycje w akcje spółek wydobywczych. Wycena spółek wydobywczych jest powiązana z ceną metalu szlachetnego, co widać na poniższym wykresie.

Inwestowanie w metale szlachetne - wykres funduszu ETF GDXJ
źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie zobrazowano fundusz ETF GDXJ, który daje nam ekspozycję na rynek metali szlachetnych poprzez zainwestowanie w 71 spółek wydobywczych. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, iż notowania spółek wydobywczych zachowują się jak surowce na dopingu, dlaczego?

Podam przykład, gdy cena wydobycia jednej uncji złota wynosi 1000 USD, a koszty związane z jego wydobyciem i sprzedażą 900 USD. W takim przypadku kopalnia na każdej uncji złota zarabia 100 USD. Teraz wyobraźmy sobie, że cena złota podrożała o 10 procent, czyli do poziomu 1100 USD. Z kolei koszty pozostały na tym samym poziomie. Zysk kopalni wzrósł ze 100 USD do 200 USD na jednej uncji, czyli się podwoił. Dlatego właśnie zmiana metalu o jeden procent powoduje często zmianę akcji kopalni o kilka procent. Nie możemy zapomnieć również o tym, że spadek metalu szlachetnego powoduje większą wyprzedaż spółki giełdowej. Teraz już wiesz, jak działa inwestowanie w metale szlachetne poprzez instrumenty finansowe.

Instrumenty spekulacyjne a inwestowanie w metale szlachetne

Każdego dnia powstają coraz to nowsze instrumenty pochodne, które mogą doprowadzić do dużych strat. Do najpopularniejszych należą:

  • Kontrakty terminowe
  • Kontrakty CFD
  • Opcje

Kontrakty terminowe

Kontrakty terminowe należą do grupy instrumentów pochodnych. Notowania opierają się jedynie na cenie instrumentu bazowego. Instrumentem bazowym może być wszystko, od metali szlachetnych do obligacji poprzez akcje oraz pozostałe. Nie ma żadnego ograniczenia.

Teoretycznie każdy kupujący kontrakt terminowy może zażądać dostarczenia fizycznego metalu szlachetnego, ale tak wygląda teoria. A jak w praktyce wygląda inwestowanie w metale szlachetne przez kontrakty terminowe?

Inwestowanie w metale szlachetne - wykres Comex - Owners Per Ounce
źródło: research.perthmint.com

Powyższa grafika przedstawia praktykę oraz mówi dlaczego kontraktów terminowych nie możemy zaliczyć do instrumentu inwestycyjnego. Jeżeli chodzi o złoto, to na każdą uncję złota znajdującą się w magazynach COMEX (giełda) przypada 85 kupujących! Co to oznacza? Tylko 1,2 proc. kontraktów terminowych ma jakiekolwiek pokrycie. Jeżeli dojdzie do kryzysu finansowego lub zapaści finansowej, to niestety nikt nie będzie mógł otrzymać swojego fizycznego złota, z tego powodu kontrakty terminowe możemy uznać za instrument stricte spekulacyjny.

Natomiast jedna uncja srebra przypada na 15 kupujących, dlatego w trakcie kryzysów finansowych cena papierowego złota oraz srebra (kontrakt terminowy) może być niższa niż cena fizyczna metali szlachetnych.

Kontrakty CFD

Kolejny instrument spekulacyjny. Polega dokładnie na tym samym, co kontrakt terminowy, istnieją jedynie drobne różnicę. Kontrakt CFD (inaczej kontrakt na różnicę ceny) naśladuje dowolnie wybrany instrument bazowy. Poniżej znajdują się wszystkie różnice pomiędzy kontraktem terminowym a CFD.

Inwestycje - tabela porównująca kontrakty terminowe i CFD
źródło: opracowanie własne

Podstawową różnicą jest rynek, kontraktami futures handluje się na regulowanym rynku, natomiast kontraktami CFD na rynku pozagiełdowym. Teoretycznie kontrakty terminowe są bardziej zabezpieczone, ale wybierając odpowiedniego brokera CFD nie powinniśmy się o to martwić. Dodatkowym plusem jest to, że brokerzy CFD udostępniają dla swoich klientów ochronę przed ujemnym saldem.

Kolejną różnicą jest wielkość kontraktu. W pierwszym przypadku wszystko mamy podane czarno na białym, wielkość kontraktu jest wystandaryzowana na wszystkich giełdach. Z kolei na kontraktach CFD każdy broker może ustawić swoją wielkość kontraktu.

W przypadku kontraktów CFD mamy także udostępnioną dźwignie finansową, z jednej strony jest to plus, natomiast z drugiej minus. Nieumiejętne wykorzystanie dźwigni finansowej może okazać się strasznie dramatyczne dla naszego kapitału startowego. Brokerzy na rynku Forex udostępniają przeważnie dźwignie 1:100. Oznacza to, że przy depozycie rzędu 1 tyś. PLN możemy otworzyć pozycję opiewającą na 100 tyś PLN, czyli sto razy większą. Zatem jeżeli cena instrumentu bazowego zmieni się jedynie o 1%, to tracimy cały swój kapitał.

Inwestowanie w metale szlachetne, czy inne instrumenty bazowe za pomocą kontraktów CFD jest bardzo niebezpieczne dla początkującego tradera. Z uwagi na wykorzystanie dźwigni finansowej, inwestowanie to wiąże się nie tylko z możliwością osiągnięcia wielokrotnie większego zysku, ale daje dużo większe ryzyko utraty kapitału. Dlatego, jeśli chodzi o inwestowanie w metale szlachetne, kontrakty CFD powinno traktować się bardziej jako instrument czysto spekulacyjny. Więcej o CFD przeczytasz tutaj.

Opcje

Opcje są bardzo interesującym instrumentem, o którym warto napisać o wiele więcej w osobnym artykule. Tutaj poruszymy tylko podstawy.

Opcja jest kolejnym instrumentem finansowym, który daje prawo zakupu lub sprzedaży instrumentu finansowego (bazowego) po wcześniej ustalonej cenie (strike) oraz po ustalonym terminie wykonania opcji. Opcje możemy podzielić na opcje kupna oraz sprzedaży.

Opcja kupna charakteryzuje się tym, że to my zajmujemy pozycję. Możemy kupić opcję call lub put. Opcja call daje nam prawo do zakupu instrumentu bazowego po wcześniej ustalonej cenie.

Inwestowanie w metale szlachetne poprzez opcje – przykład:

Opcja call na akcje X. Cena wykonania 120. Czas 3 miesiące. Aktualna cena 100. Jeżeli po trzech miesiącach cena akcji znajdzie się powyżej poziomu 120, to będziemy mogli zrealizować opcję. Zysk zostanie osiągnięty dopiero wtedy, gdy cena pokryje zapłaconą premię za opcję oraz znajdzie się powyżej ceny wykonania. Opcja call daje nam prawo do zakupu instrumentu bazowego po wcześniej ustalonej cenie.

Opcja put na akcje X. Cena wykonania 100. Czas 3 miesiące. Aktualna cena 120. Jeżeli po trzech miesiącach cena akcji znajdzie się poniżej poziomu 100, to będziemy mogli wykonać opcję. Opcja put daje nam prawo do sprzedaży instrumentu bazowego po wcześniej ustalonej cenie.

Kolejnym typem opcji jest opcja sprzedaży, ale to my wystawiamy opcję. Jest to bardzo ryzykowna strategia, ponieważ w przypadku opcji call zapewniamy, że sprzedamy drugiej stronie transakcji instrument bazowy po wcześniej ustalonej cenie. Nasza strata jest teoretycznie nieograniczona. Z drugiej strony przy opcji put zobowiązujemy się, że odkupimy od drugiej strony transakcji instrument bazowy po wcześniej ustalonej cenie. W tym przypadku nasza strata jest ograniczona do obecnej ceny akcji, ponieważ spadek jest ograniczony do poziomu 0.

Inwestowanie w metale szlachetne – podsumowanie

Jak widać inwestowanie w metale szlachetne nie należy do najprostszych. Na samym początku musimy poznać specyfikację danego instrumentu, a w szczególności określić swój cel. Jeżeli miałaby to być czysta spekulacja, to kierowałbym się w stronę kontraktów CFD oraz opcji. Kontrakty terminowe wykluczam, ponieważ niosą za sobą sporo ograniczeń, a także trzeba operować większym wolumenem transakcyjnym.

Z kolei decydując się na realne zainwestowanie w metale szlachetne powinniśmy zastanowić się nad kupnem metalu fizycznego. W ostateczności mamy największą pewność, że posiadamy metal, o którym nikt nic nie wie. Zakup za gotówkę będzie najlepszym wyborem, ponieważ zachowamy największą anonimowość. Nie będziemy musieli spowiadać się przed fiskusem albo oddawać złota, jeżeli zapłaciliśmy kartą kredytową. Oprócz tego możemy zastanowić się nad zainwestowaniem w kopalnie metali szlachetnych. Dzięki temu uzyskamy ekspozycję na złoto, które nie zostało jeszcze wydobyte.

Poprzedni artykułBank centralny… Złodziej w białych rękawiczkach?
Następny artykułUran – sytuacja podobna do węgla

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here